•  

Měli jste rádi dobrodružné knihy o trosečnících, o neznámých kmenech žijících izolovaně od lidské populace, nebo o vesmírných výpravách ke vzdáleným galaxiím, kde je jiný život, jiné vesmírné bytosti, jiné zvyky, jiný styl života, jiné hodnoty a jiný jazyk nebo žádné spojení s okolním světem. Zdá se nám, že v mezigenerační komunikaci je to tak nějak podobně. Jsme vzdálené ostrovy bez spojení, navíc s jinou řečí - mladí, staří, střední generace, děti. A tak jako kdysi trosečníci posílali vzkazy o svém bytí a žití v lahvích přes moře a oceány, tak my se dnes pokusíme zahájit takovou mezigenerační lahvovou poštu mezi námi, napříč generacemi.

V rámci akcí OČIMA GENERACÍ, výstav, festivalů a programů vám umožníme poslat vzkaz, názor, vzpomínku, pohled druhé (jiné) generaci. Jako nosič vašeho vzkazu jsme zvolili láhev - historický to symbol, který přináší zprávu od někdo neznámého někomu neznámému. Proto si velmi dobře zapamatujte náš symbol VZKAZŮ V LAHVI. Budete se s ním setkávat na různých místech, v různých formách. A všude, kde se tento symbol objeví, můžete zanechat váš vzkaz.

Této poetičnosti použijeme také při výstupu zpracování posílaných vzkazů. Vzkazy mají nejen pragmatickou hodnotu - názorová výpověď jednotlivých generací o stavu vzájemného vnímání se, ale také hodnotu pro uměleckou invenci a ztvárněním daného tématu. Na základě vašich vzkazů budou požádání renomovaní i mladí umělci a studenti uměleckých škol k vybrání si jednotlivých témat, Tyto výsledné práce představíme prostřednictvím putovní výstavy v roce 2018. Ano, chceme představit vzkazy, které si vzájemně pošlete. Jsme velmi zvědaví na to, co si jedna generace myslí o té druhé, čím ji chce obohatit či pobavit, co jí chce darovat a vzkázat. Tak jako svět kolem nás není černobílý, věříme že ani vaše pocity a názory nebudou určitě černobílé. Udělejme spolu tu objevitelskou cestu do našich myslí i srdcí a nastavme sami sobě zrcadlo emocí, názorů a pravd. Vím, že někdy "hra na pravdu" nebývá ve svém průběhu tou nejzábavnější. Ale jen zjištěním pravého stavu reality a nalezením odvahy ke sdělením, která se úplně neříkají lehce, se ve svém důsledku stává náš život hodnotnějším. A co je opravdu zvláštní, zjistili jsem, že se mnohdy hůř říkají ty hezké věci než ty ošklivé. Uvidíme, a necháme se překvapit, co nám VZKAZY V LAHVI přinesou.

Těšíme se na vaše vzkazy.

Zamyšlená