•  

Život píše příběhy. Většinou známé, a publikují se ty o velikánech a významných počinech. Ale život jsou ty malé příběhy, které prožíváme každý den. Příběhy, o kterých se nepíše, jsou prý nepodstatné. Osobně si myslím, že ty malé nás ovlivňují víc, než si dokážeme připustit. Vytvářejí nepsané normy, které uznáváme, podle kterých se chováme a které možná až nevědomky předáváme dál. A možná i my patříme k těm, kteří se pozastavují nad dnešní netolerancí, bezohledností v chování, neochotou pomoci, atd. Prý se nám z každodenního života vytratila ta malá vzájemná úcta a porozumění.

Ruku na srdce, co vysíláme svým každodenním rutinním chováním, slovy, gesty? Nejsme to zrovna my, kdo jsou občas ti netolerantní, hrubí, neuctiví? Určitě každý známe ve svém okolí, napříč každou generací jedince milé a příjemné a ty, kteří jsou pravým opakem. Nedá se tedy říct, že dnešní děti a mládež jsou hrozné. Stejně se nedá říct, že dnešní senioři jsou zatrpklí a neomalení. A tzv. střední generace? Je to totéž. Osobně si myslím, že každý může ty druhé něčím obohatit a každý může od těch druhých něco získat bez rozdílu věku. Chce to jen se správně dívat, naslouchat druhým a používat srdce.

V rámci projektu OČIMA GENERACÍ představujeme životní příběhy a situace. Nejen ty, které život znepříjemňují, ale i ty, které jej činí krásným. Věříme, že tímto otevřeme oči i srdce. Přidejte se k nám, pište nám, setkávejte se s námi na našich akcích, které jsou určené všem generacím. Všem, kteří chtějí vidět a prožívat život s tolerancí a porozuměním. Vidět očima těch druhých je obohacující a krásné.

Eva Nytrová

Příběhy

Jak osobní téma. Stále slýcháme dokola, že je ve společnosti špatná nálada. Je to známka toho, že jsme méně šťastní nebo nešťastní? Co je to vlastně štěstí? Co se musí stát, co musí být nebo co musíme mít, abychom byli šťastni? Pro každého z nás je to něco jiného. A vždy je to velice důležité, protože je to o nás, o našem štěstí. Každý prožíváme a cítíme štěstí jinak. V dnešní hektické a přetechnizované době se prožívat a uvědomovat si štěstí stává uměním.

Udělejme tedy prostřednictvím umění malou sondáž do lidských osudů a pohledů na téma štěstí. Může nám to ukázat, jak tzv. malé štěstí může být velikým či naopak. A možná uvidíme, že jsme šťastnější, víc než si myslíme.