•  

1. Ráno se nevyspíte. Senioři mají krátký spánek a již v brzkých ranních hodinách koukají do stropu. V lepším případě si senior otevře knížku a bude si číst. V případě horším vstane z postele, začne se pohybovat po bytě a jeho pochodování vzbudí i Vás.

2. Nebudete nikdy společně snídat. Když už se Vám "poštěstí" a vzbudíte se stejně jako senior a sednete spolu ke stolu, Vy budete stejně jíst sami. Senioři totiž po prvních ranních prášcích nemohou půl hodiny nic konzumovat a Vy nechcete riskovat, že Vaše káva vystydne.

3. Dopoledne budete mít spoustu volného času. V televizi totiž dávají pořady typu Toulavá kamera a Objektiv a senior se z křesla velmi rád vrací do míst, které během svého života již navštívil.

4. Nikdy nezhubnete. I když se budete snažit sebevíc, Vaši každodenní návštěvu fitness centra senior dokonale vykompenzuje "svíčkovou se šesti", kterou servíruje k večeři. A jelikož Vy, ačkoliv se sotva dostanete do kalhot s "elkem" na štítku, jste v očích seniora stále pohublý, přinese Vám ještě pár knedlíčků navíc.

5. Při cestování autobusem si nesednete. Ani když budou volná dvě místa. Na prvním sedí senior a na druhém jeho taška. Můžete zkusit o místo bojovat, ale riskujete několik ran holí, pomluvy o Vaši osobě v širokém okolí a špatnou karmu.

6. Nikdy nebudete mít pravdu. I když bude vše vést k tomu, že právě Vy tvrdíte to, co je pravdou, senior je starší, má více zkušeností a Vaše pravda, pokud se neshoduje s tou jeho, je vlastně lží.

7. Také ve večerních hodinách budete moci vyrazit někam ven, aniž byste se museli obávat, co dělá Váš senior. Od osmé hodiny totiž na řadě stanic začíná maraton nekonečných a stále se opakujících seriálů se zakomplexovanými hrdiny, zlatokopkami a doktory. A to seniora dokonale zaměstná.

8. Cesta domů se vždy protáhne. Ať jdete odkudkoliv, senior je totiž velmi společenský člověk, a když ve výtahu nebo před vchodem potká Mařenku či Aničku, rád s nimi prohodí pár slov, "probere" globální problémy a známky vnoučků ostatních seniorů z paneláku a hodina je pryč, ani nevíte jak.

9. Nikdy nebudete mít úplné soukromí. Za doby, kdy ještě senior seniorem nebýval, se vždy o všem mluvilo dohromady a vše se dělalo společně. Takže když si budete chtít napsat "smsku", senior se zeptá, komu, o čem, proč a ještě Vám bude koukat přes rameno.

...

10. Zapomeňte na devatero a raději se seniorem nebydlete. Vy budete mít klid na psaní zpráv a senior zas na seriály. Můžete se občas navštívit, senior připraví "svíčkovou", dá Vám k ní osm knedlíků, Vy si povolíte knoflík u kalhot a zase se rozloučíte.

Žaneta, 19 let, studentka