•  

Galerie Slezskoostravský hrad, Hradní, Ostrava

Již 4. ročník mezigenerační výstavy OČIMA GENERACÍ opět přinesl do Ostravy výtvarné a literární práce dětí, mládeže a seniorů Moravskoslezského kraje.

Umělecké práce letošního ročníku představovaly letošní tvůrčí téma - Vystup ze své ulity. Toto tematické zadání umožnilo jak malým, tak velkým umělcům představit sebe sama způsobem, jak by si přáli, aby je vnímaly ty další generace. V rámci výstavy jsme se také setkali s rukodělnou dovedností seniorů, tak se sny, touhou a vnímáním sebe a rodiny mladší generací vyjádřenou jak v malbách, fotografiích, tak i literárním textu . V rámci výstavy jsme představili více než 130 prací, jejichž autorům je v rozmezí od 3 do 93 let. Do letošní výstavy mimořádně vstoupila tvůrčím způsobem také tzv. střední generace a její práce doplňují generační mozaiku tvůrců z různých míst kraje. A jsme opravdu rádi, že se takt stalo. I tato generace by měla být součástí našeho mezigeneračního dialogu.

Návštěvníci výstavy se mohli nad daným tématem zamyslet a vyzkoušet si, jak by oni sami sebe představili. Na vernisáži a setkání autorů nám potvrdili, že to nebylo tak jednoduché téma. Na druhou stranu toto téma umožnilo více přemýšlet o sobě a své komunitě, ve které žijí. Mnohé práce vznikaly za generační spolupráce a na výstavě byly také představeny projekty mezigeneračních komunitních aktivit. Záměrem této prezentace bylo představení pozitivních vzorů, které mohou inspirovat k aktivní mezigenerační komunikaci a soužití. Výstavu zahájili 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pan Lukáš Curylo a náměstek primátora města Ostravy Zbyněk Pražák. Oba pánové mimo jiné vyzdvihli význam mezigeneračního dialogu a aktivit, které směřují k vzájemnému propojování jednotlivých generací.

Program vernisáže doplnilo hudební vystoupení hudebníků Václava Fajfra a členů hudební skupiny Acustrio. Jejich vystoupení je vždy kořením našich akcí.

V rámci Moravskoslezského kraje získala výstava záštitu hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka a primátora statutárního města Ostrava Tomáše Macury.

www.kudyznudy.cz

Výstava OČIMA GENERACÍ - v Ostravě
Logolink