•  

Roztoky u Prahy

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, 15. 10. 2016, 12 - 17 hodin

V krásném prostředí Středočeského muzea v Roztokách proběhl festivalový program plný aktivit, na kterých se bavili všichni návštěvníci muzea.

Sobotní program, ale započal mimo muzeu. V dopoledním čase jsme s tvůrčím programem zašli na "návštěvu" do Domova Alzheimer v Roztokách. Náš hvězdný tým studentek se seniory tvořil první vzkazy pro mladší generaci. Vzkazy v lahvi jsou novým projektem, který budeme realizovat v roce 2017, takže jsme si to vyzkoušeli tzv. nanečisto. A musíme konstatovat, že vzkazy seniorů byly opravdu krásné. V rámci autorského čtení, které jsme si pro seniory připravili, jsme tentokrát dali přednost veselým básním a příběhům. Smích je zdravý a prý prodlužuje život ... a tak jsme tento krásný den začali s úsměvem a zvesela.

Od 12 hodin byl zahájen program na rostockém zámku, který je dnes Středočeským muzeem. ARTová dílna s mladým umělcem Davidem Ramdanem, měla být pouze jednu hodinu. Tvorba loutek se dětem i rodičů tak zalíbila, že jsme v ní pokračovali i po divadelních představeních. Dětský soubor Malé Kvítko nám předvedl s obrovským hereckým nasazením pohádku Záměna aneb o zlé paní Josefíně. A diváci malé herce odměnili velkým potleskem. O přestávce se návštěvníci akce seznámili s probíhající výstavou OČIMA GENERACÍ - SOUZNĚNÍ, která měla tento den svůj poslední den trvání. Druhé divadelní představení již bylo představením dospělých herců dětem. Spolek rostockých loutkařů oslaví v příštím roce 40 let a v jeho řadách se vystřídalo několik generací, které se hraním pro jiné bavily ve svém volnu. Pohádka Koblížek na cestách se líbila dětem, ale i nám dospělým, kteří jsme v loutkovém divadle nebyli od doby, kdy nám odrostly děti. Po divadle jsme se vrátili k loutkové tvorbě v ARTové dílně a musíme jen potvrdit, že představivost a šikovnost dětí i rodičů byla nádherná. Viděli jsme krásný dětský svět přímo v akci. Jako třešnička na dortu bylo autorské čtení, které tentokrát okořenily i rostocké děti svými příspěvky na téma SOUZNĚNÍ. A byly statečné. Ono totiž není až tak jednoduché něco napsat, odeslat do naší produkce a ještě to veřejně, před svými rodiči, sourozenci, kamarády, ale i cizími lidmi, přečíst. Ono když jste ve 4 třídě, veřejné čtení není až tak jednoduché. Musíte zapracovat se svým hlasem, aby vás bylo slyšet a ještě to bylo hezky předneseno. Ale děvčata to zvládla a potlesk si opravdu zasloužily. Bylo to moc hezké zakončení festivalového dne.

Mezigenerační setkání v Roztokách bylo opravdu krásné, a jak už bývá zvykem, bavili se všichni bez rozdílu věku ... navíc kromě dobré nálady a hezkých zážitků si malí návštěvníci odnášeli vlastnoručně vyrobené loutky a mnoho radosti ze společných zážitků s rodiči i prarodiči. Věřím tomu, že do Roztok se náš Festival určitě vrátí :-)


Celodenní mezigenerační a rodinný program svým pojetím představuje různorodé aktivity dětí, mládeže a seniorů s cílem nejen pobavit, ale také ukázat, že vzájemnou tvůrčí spolupráci umíme o svých životech sdělit mnohem více a také mnohem víc ty druhé pochopit. Poznání barevnosti lidského života v jeho různých etapách naskýtá barevnou paletu činností, které nás vzájemně obohacují bez rozdílu věku.

Festivalový program:

12,00 "Kdo si hraje, nezlobí" - hry našich babiček a dědečků na nádvoří
"Malujeme zámek" - společná výtvarná tvorba
13,00 Loutky s Davidem Ramdanem - tvůrčí dílna s výtvarníkem Davidem Ramdanem, ve které se návštěvníci naučí, jak si udělat loutku (pro omezený počet osob - možná účastnická registrace před akcí prostřednictvím emailu - registraci zašlete na e-mail: info@ocimageneraci.cz)
14,00 Záměna aneb o zlé paní Josefíně - divadelní představení dětské skupiny Malé Kvítko
15,15 Koblížek na cestách - divadelní představení Spolku roztockých loutkařů Kvítko
16,00 SOUZNĚNÍ a Vzpomínky v dílně - autorské čtení z literárních prací projektu OČIMA GENERACÍ. Autory, kteří osobně přečtou své práce, jsou také roztocké děti, které do projektu přispěly svými příspěvky.

Vstup zdarma.

Festival OČIMA GENERACÍ  ve Středočeském kraji pro rok 2016 se koná pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Miloše Patery.

 

Logolink