•  

Brno

Galerie Křížová chodba (Nová Radnice), Dominikánské nám. 1, Brno,
25. 6. 2016

Festivalový program letos poprvé zavítal také do Jihomoravského kraje. Prostředí Galerie Křížová chodba je známá svou krásnou architekturou a její prostory k živému umění přímo vbízejí. Sobotní odpoledne plné poezie, mluveného slova a hudby spojené s výtvarným projevem nejen dětí, bylo pro návštěvníky v sobotním letním parnu oázou pohody, zklidnění a téměř klimatizovaného ochlazení. Což všichni příchozí z venčí přivítali. Hlavní programovým bodem byla "Mozaika pocitů" Evy Černé a Jirky Kubowského. Recitace Evy doplněná hudební a pěveckou produkcí Jirky v prostředí právě probíhající výstavy OČIMA GENERACÍ byla nejen o SOUZNĚNÍ, ale také souzněním byla. Na našich stránkách si některé z autorských příspěvků Evy Černé můžete přečíst.

Druhý významný host Květa Pokorná je ztělesněním člověka protknutého velkou láskou ke všemu, co v životě dělala. Z jejího vyprávění i tvorby je vidět, že její povolání učitelka v mateřské škole byli zároveň posláním. Dětem rozumí, děti chápe, děti miluje ... dokáže o nich povídat s velkou něhou. Toto vše se prolíná do její tvorby pro děti. Představili jsme tři knihy básníček "Berušky jdou do školy." Tyto knihy jsou zároveň pracovními sešity dětí, ve kterých mohou vymalovávat předtištěné obrázky a jiným způsobem aktivně s knihou pracovat. Jak sama říká: "Je to tvůrčí a komunikační prostor pro dítě i rodiče." Představili jsme také její tvorbu pro dospělé, která je opět velmi poetická a některé její práce opět uvádíme na našich stránkách. Květa Pokorná je ženou mnoha tváří a činností. I ve "zralém věku" je velmi aktivní a je výtvarníci, vedoucí mnoha kroužků, seminářů a kurzů. Je opět důkazem toho, že věk je jenom číslo a naplněný život se dá žít kdykoliv v různých životních etapách. Do autorského čtení přispěl také zástupce mládežnické generace a to sedmnáctiletý student Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně Andrej Vančura. Jeho povídka "JMÍNA MÍRU", je zajímavou sondou mladého člověka na funkčnost rodiny a harmonii, či spíše disharmonii vztahů jejich jednotlivých členů. I tato povídka je součástí naší databáze příběhů a můžete si ji přečíst v klidu svého domova. Andrejovi držíme palce a věříme, že v psaní vytrvá a budeme mít možnost představit i další jeho práce v některém z dalších ročníků našeho Festivalu.

Festivalový program byl doplněn samozřejmě naší tvůrčí ARTovou dílnou a povídali jsme si nejen o výstavě OČIMA GENERACÍ, ale také o hrách a hračkách našich babiček a dědečků. Návštěvníci si mohli prohlédnout a tzv. "osahat" i porcelánové panenky.

A když je program dobrý, nějak rychle uteče a je tady konec. Se všemi návštěvníky i účinkujícími jsme se shodli, že se na ročníku 2017 určitě potkáme znovu ...a tak jsme již zahájili jeho programovou přípravu, prázdniny neprázdniny.

Akce se koná pod záštitou náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Romana Celého.

Děkujeme všem partnerům, donátorům a dobrovolníkům za podporu, díky níž bylo možné tuto akci realizovat. Projekt OČIMA GENERACÍ je podporován Nadacemi ADRA a Život 90.

 

Logolink