•  

České Budějovice

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Dukelská 1, České Budějovice

V Českých Budějovicích proběhl festivalový program poprvé, přesto byli návštěvníci Jihočeského muzea velmi aktivní a ARTové dílny se zúčastnili opravdu bez ohledu na skutečnost, kolik je komu let. Obrázky jsme směňovali za čtení autorských příspěvků, které jsme do našeho projektu v roce 2016 získali. A každý příběh či báseň vždy vyvolávala zájem o další. Vedli jsme s návštěvníky muzea zajímavé hovory o životě a o našem projektu. Vznikly nové vzpomínkové příběhy, které budou obohacovat naše autorské čtení. A můžeme prozradit, že s některými jsme se již nyní dohodli, že se připojí k přípravě programu festivalu v roce 2017 a myslíme si, že to bude velmi krásný a zajímavý program plný hudby.

Děkujeme Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích za spolupráci a podporu. Věříme, že se do této krásné budovy opět po roce vrátíme.

Logolink

Písek

Městská knihovna v Písku, Alšovo náměstí 85, Písek

Dne 8. 10. 2016 proběhl FESTIVAL OČIMA GENERACÍ také v Městské knihovně v Písku. Tato instituce reagovala na naši výzvu k partnerství pozitivně a připojila se k přípravě festivalového dění v Jihočeském kraji jako aktivní partner. Festivalový program byl nabitý zajímavými a tvůrčími aktivitami. Městská knihovna se svým návštěvníkům představila trochu jinak a návštěvníci bez rozdílu věku se opravdu bavili. Společná tvorba rozkvetlého stromu, pestrobarevný strom i patchworkové mozaiky přivedli ke společné tvorbě malé i velké návštěvníky. Divadelní představení Malý princ, japonská čajovna, společenské hry a malé občerstvení navodily v knihovně přímo domáckou atmosféru, na kterou budou všichni návštěvníci jistě dlouho vzpomínat.

Celému kolektivu zaměstnanců Městské knihovny v Písku a všem dobrovolníkům, kteří na této krásné akci spolupracovali, děkujeme. Na závěr si dovolujeme ocitovat slova manažerky akce v Písku, paní Mileny Halámkové.

"Moc Vám děkujeme za Váš projekt Festival OČIMA GENERACÍ a především za Vaši podporu. S velkou radostí Vám mohu za naší knihovnu a především naše čtenáře a návštěvníky sdělit, že v sobotu bylo v knihovně opravdu živo, za celý den jsme zaznamenali velmi střízlivým odhadem cca 180 návštěvníků, do knihovny přišli i lidé, kteří zde byli poprvé. Knihovna doslova ožila pro všechny generace, do našich tvůrčích dílniček se zapojovali ti nejmenší (3 roky) až po nejstarší (-zde jsme po věku nepátrali, ale uvidíte na přiložených fotografiích).
Veliký dík patří našemu skvělému dobrovolnickému týmu, kdy dámy a dívky dokázaly neúnavně a obětavě každému zájemci věnovat kousek pozornosti a dovést ho k radosti nad vytvořeným dílem (malovaný kámen, origami- záložka, či papírový květ/mistička). Po tvůrčím úsilí našich sobotních návštěvníků nám v knihovně zbyla patchworková mozaika a papírový strom rozkvetlý všemi barvami. Divadelní představení byl skvělé, smáli  se malí i velcí. Pravý japonský čaj servírovaný česko-japonským manželským párem z nedaleké obce návštěvníkům naší improvizované čajovny chutnal  a a závěrečný koncert byl dokonalou tečkou za nečekaně příjemným dnem stráveným v knihovně.

Bylo moc krásné slyšet, že se  malým i  velkým návštěvníkům z knihovny nechtělo pryč a snad se k nám budou i rádi vracet. Naše kolegyně - knihovnice ukázaly, že knihovnická profese je i zábavná, tvůrčí a pohostinná a že knihovnice mají rády kromě knih také lidi a dobrou zábavu. Zkrátka celá akce se vydařila, sobotu 8. 10. jsme si v knihovně užili a těšíme se na další ročník festivalu Očima generací.

Těšíme se na další spolupráci a přejeme spoustu úspěchů ve Vaší práci."

Z Městské knihovny Písek

Milena Halámková

 

Můžeme jen dodat, že i my se velice těšíme na další spolupráci v roce 2017.

Logolink

Tábor

Městská knihovna Tábor Jiráskova 1775, Tábor

Městská knihovna Tábore se k FESTIVALU OČIMA GENERACÍ v Jihočeském kraji připojila jako aktivní partner a připravila pro své návštěvníky program, který rozdělila do několika dnů. Dne 3. 10. 2016 proběhlo tzv. Deskohraní, v rámci kterého si návštěvníci knihovny zahráli deskovou hru „Šmejdi“. Jde sice o závažné společenské téma, ale u hry se tentokrát všichni pobavili. Následný den, 4. 10. 2016, již byly součástí festivalového programu senioři i děti. A že i stará dětská kniha může být lákadlem pro dnešní děti, si účastníci akce potvrdili. Příběhy Spejbla a Hurvínka bavily několik generací dětí a i ty dnešní pozorně poslouchaly vzpomínky dnešních seniorů a navíc si i mohly zahrát některý z příběhů s loutkami, které byly uloženy v jedné vzpomínkové krabici. Děti se seniorům odměnily krásným vystoupením.

I v dnešní uspěchané době umí děti naslouchat poutavým příběhům času minulého a obzvlášť jsou-li to ještě autentické vzpomínky žijících pamětníků.

A velice nás potěšily řádky hlavní organizátorky programu paní Lucie Procházkové:

"Dobrý den,
posílám pár fotek ze včerejšího Deskohraní. S úžasnými dámami jsme si zahrály hru Konečně doma. Přesto, že téma hry je vlastně vážné (jde o skutečné příběhy tzv. Šmejdů a jejich prodejních akcí..), pobavily jsme se a atmosféra toho dopoledne byla jedním slovem skvělá!

Dokonce jsme se domluvily, že si hrát budeme častěji - další hry rozehrajeme buď v listopadu nebo prosinci.
Děkuju Vám, protože díky Vám a díky Festivalu OČIMA GENERACÍ, jsme se vlastně v naší knihovně sešly!
Zítra nás odpoledne čeká čtenářský klub pro děti a seniory, těším se!"

Lucka Procházková, Městská knihovna Tábor

 

Jsme velice potěšeni, že mimo jiné  Festival přispěl i k rozvoji dalších setkání seniorů. Tyto aktivity  pomáhají zabránit jejich společenské izolaci a rozvíjejí komunitní život. Někdy stačí jen začít a ukáže se, že to jde a je zájem se takto setkávat o trávit volné chvíle. Věříme, že i z dalšího Deskohraní v Táboře získáme fotografie.

Velice děkujeme paní Procházkové a vedení Městské knihovny Tábor, že se připojili k Festivalu a připraveným programem podpořili myšlenku mezigenerační komunikace hned v prvním ročníku, který se v Jižních Čechách konal. Těšíme se na další spolupráci v roce 2017.

Děkujeme všem partnerům, donátorům a dobrovolníkům za podporu, díky níž bylo možné tuto akci realizovat. Projekt OČIMA GENERACÍ je podporován Nadacemi ADRA a Život 90.

Logolink