•  

Olomouc

Galerie Šatovka, Polská 1, Olomouc
9. 6. 2017

V pátek  9. 6. 2017 proběhl v prostorách Galerie Šantovka v Olomouci již 2. ročník mezigeneračního Festivalu OČIMA GENERACÍ.  V rámci programu převzal Olomoucký kraj pomyslný štafetový kolík od kraje Moravskoslezského a to nejen tím, že následoval termínově po akcích realizovaných v Moravskoslezském kraji, ale také vystoupením Bíloveckých mažoretek, které se mimo jiné představily vystoupením "slečen a babiček".  Dvougenerační propojení bylo evidentní nejen v rámci jejich vystoupení, ale také v zákulisí,kde bylo opravdu veselo napříč celým generačním osazenstvem účinkujících i doprovodu. Tato ukázka naplnila přesně záměry projektu OČIMA GENERACÍ - vytvářet aktivity,  kde se děti, mládež a senioři pravidelně setkávají a společně realizují činnost, která baví je a také okolí.
V průběhu programu byla zahájena krajská mezigenerační výstava OČIMA GENERACÍ - Vystup ze své ulity, která je instalována z výtvarných a literárních prací dětí, mládeže a seniorů Olomouckého kraje. Představuje nejen práce jednotlivců, ale také společnou mezigenerační tvorbu. Výstava bude  po svém ukončení 25. 6. 2017  putovat do Hranic, kde ji bude opět možné zhlédnout v Radnici města Hranice a to až do 9. 7. 2017.

Festival OČIMA GENERACÍ se na jednom prostoru setkal s další významnou akcí a pořádanou Fakultní nemocnicí Olomouc - Světový den dárců krve. "Toto propojení se jeví jako symbolické, protože právě dobrovolné dárcovství krve považuji za jednu z významných oblastí, kde se z generace na generaci dědí to krásné v nás, vzájemná solidarita a nezištná podpora druhých" - řekla ředitelka Festivalu OČIMA GENERACÍ Eva Nytrová.  A zástupci obou partnerských akcí se shodli, že je spolupráce v roce 2018 dobrým nápadem.

Festivalový program,  který bývá určen pro všechny bez rozdílu věku, byl doplněn tanečním vystoupením  Taneční školy Pirouette Prostějov a hudební dvojicí Evy Černé a Jirky Kubowského. Tradiční tvůrčí dílna byla rozšířená o možnost vyzkoušet si první pomoc a ošetření medvídka, bylo zajímavé nejen pro děti.

Festivalové setkání návštěvníkům připomíná význam jednotlivých generačních rolí a vzájemnou sounáležitost generací nejen v rodině, ale také ve společnosti.  Již nyní se začíná připravovat program na rok 2018 a věříme, že se bude líbit stejně jako ten letošní. Jak bylo ústy mnoha dospělých  návštěvníků tzv. střední generace řečeno: "Je dobře, že takové akce jsou a čím více jich bude, tím lépe."

A my můžeme ještě dodat, že je velice dobře, že mezigenerační téma vnímá jako důležité a významné  také Olomoucký kraj, který tuto aktivitu podpořil. A za tuto podporu velice děkujeme.

Akce se konala pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a Asociace krajů ČR. 

Pozvánka na Festival (pdf, 510 kB)

www.kudyznudy.cz

 

Logolink